Noc s Andersenem v Třebčicích 3.9.2021

 

Článek v Nepomuckých novinách 10/2021

Poprvé Noc s Andersenem v Třebčicích

Všem účastníkům, pomocníkům a sponzorům naší Noci s Andersenem v Třebčicích bych ráda tímto poděkovala. Velice se akce vydařila. Děkujeme Jana a Andrea.

 • V podvečer jsme se sešli na úřadě a posvačili večerní svačinu od naší knihovnice Janičky. Řekli jsme si, že bobříka mlčení a ušlechtilosti budeme plnit celý večer. A také musím všechny pochválit, protože se chovali ušlechtile a vzorně.
 • Bobříka odvahy jsme zdolali hned na místní lávce, tím že jsme odvážně a bezpečně přešli.
 • Bobříka záchrany si užil hlavně zachraňovaný dědoušek Milan, celý byl obvázaný a zabalený v hliníkové folii.
 • Nejkrásnější bobřík, a to dobrých činů, si užívala překvapená naše milá babi Anežka, když dostala plno krásných a milých dárečků.
 • Bobříka síly jsme si zasloužili zvednutím velké činky.
 • Bobříka přírody si děvčata zasloužila nakrmením jehňátek a vydařený byl i odchyt zatoulané slepičky. Poznávání rostlin a zvířátek na pexesu šlo všem také velmi dobře.
 • Na závěr nás venku ještě čekal bobřík mrštnosti, všichni vyběhli strmý kopec, protože věděli že tam bude večeře a střílení.
 • Bobříka míření si zasloužili všichni výstřelem ze vzduchovky, a i dospělci se zúčastnili.
 • Bobříka hladu jsme si změnili na bobříka baštění, aby byla večeře snědená a my měli sílu na další zábavu. Večeře od šikovné Pavlínky byla výborná, přímo mňamozní.
 • Po příchodu na úřad jsme měli nečekanou návštěvu. Místní farmář Dušan nám přišel předčítat knížku. Přitom jsme si dali dětský šampus a dort. A rovnou si splnili bobříka zručnosti a vyndali jsme ježka z klece, dokonce několikrát.
 • Poslední bobřík plavce byl nečekaně jednoduchý pro všechny. Vyndat z lavoru míčky čínskými hůlkami všichni zvládli bez problému i Dušan. 😊
 • Pak už převléknout se do pyžámek a kouknout na film o Rychlých Šípech – Záhada hlavolamu.
 • Ráno po snídani jsme zasadili strom Pohádkovník, a všichni si napsali přání, která jsme hodili ke kořenům, aby si je strom přečetl a přání splnil. Náš pan starosta Michal si také přání napsal a za nás za všechny je vysypal do jámy připravené pro stromek.
 • Všichni jsme se společně vyfotili a rozešli se domu, budeme se těšit na další akci. A Noc s Andersenem si jistě v dubnu zopakujeme.

Všechny zdraví Jana a Andrea.

 

Obecní knihovna v obci Třebčice letos poprvé 3.9.2021, pořádá 21. ročník kouzelné Noci s Andersenem.

začátek: v pátek 3.9.2021 v 18:00hod
konec:  v sobotu 4.9.2021 v 8:00hod

 • Hlavním letošním tématem je 80. výročí Záhady hlavolamu, ale také hlavolamy celkově.
 • My se ocitneme v tuto kouzelnou noc v příběhu českého spisovatele Jaroslava Foglara a jeho Záhady hlavolamu.
 • Parta chlapců z Rychlých šípů nás bude provázet a pomůže nám splnit 13 bobříků (to jsou zkoušky nejrůznějších Tvých vlastností, schopností, znalostí i dovedností)
 • Pokusíme se pokořit hlavolam a vyndáme ježka z klece, vyluštíme kvízy a zahrajeme si i různé hry.
 • Pro příjemné usínání si poslechneme příběhy chlapců z Rychlých šípů.
 • Po snídani zasadíme na důkaz naší 1.noci s Andersenem strom Pohádkovník, na který každý může zavěsit svá přání.


O projektu obecně


Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Všichni víme, že dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje - knihy soupeří s mnoha akčními lákadly od bezduchého vysedání před televizní obrazovkou k počítačový hrám. Tento stav kritizuje široká veřejnost, nám všem se zdá, že dnešní děti nečtou. Bylo provedeno mnoho výzkumů dětského čtenářství s alarmujícími výsledky, ale jen málokterý z nich radí, jak ze začarovaného kruhu ven. Mnozí odborníci lámou hůl nad rozvojem čtenářských návyků.

A přitom existuje docela jednoduchá cesta (jak tvrdí známý pražský psycholog dr.V.Mertin) - dát dětem osobní příklad a ukázat jim, že číst je veliké dobrodružství. V rodině, kde čtou rodiče, nemají děti závažné problémy se čtením. Metoda osobního vzoru v předčítání nás vedla k první noci v knihovně v roce 2000, kdy jsme chtěli zároveň oslavit Mezinárodní den dětské knihy, který se připomíná každoročně 2.dubna na celém světě v den narození známého dánského pohádkáře.

První Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně a na dvacet malých čtenářů čekalo noční dobrodružství v podobě čtení pohádek, soutěží, her a překvapení. Vše jsme spolu s kolegyněmi z Jičína, Sobotky, Letohradu i Zlína připravili na půdičku našeho dětského oddělení, kam v pozdních nočních hodinách zavítal i skřítek Uspávač a Knihvýpůjčka regálová, kteří děti odvedli do říše snů.
 
 
 
 

Komentáře   

0 #1 Jakub 2021-09-06 06:38
Víc takových akcí! Bravo pořadatelům a sponzorům. ;-)
Citovat

 

 

 

Sponzoři

třebčiceObec Třebčice

logo novy rybnikMichal Palacký a Petra Palacká

 

absolutusAndrea Hladíková Kapsová

HerefordHerefordBeef - Dušan Kubík

 

DŘEVOVÝROBA HEROUT spol. s r.o.

Simona Heroutová

 

klaus

 

František Doričák
zpracování dřeva
 
Václav Vokáč ml.
zpracování dřeva
 

Důležitá pomocná ruka od:

Knihovna Třebčice – Janička Kubíková
Andrea Hladíková Kapsová - organizátor
Pavlínka a Tonda Navrátilovi
Petra a Tonda ml. Navrátilovi
Denisa Kovářová
Anežka Vokáčová
Jakub Hladík
Alenka a Milan Flanderovi
Stanislav Kubík
Barbora Kapsová
Ivanka Vokáčová